Historie našeho oddílu

 

Otcem myšlenky založení fotbalového klubu v Chýnově byl studující táborského gymnázia Karel Steiner, umučený za okupace nacisty v koncentračním táboře Osvětim. Spolu se svými dvěma kamarády a spolužáky Janem Šrůtkem a Josefem Vorudou vyvinuli maximální úsilí k založení klubu.

8. dubna 1933 se konala ustavující schůze Atletického a fotbalového klubu (AFK), které předsedal účetní obecní záložny F. Svoboda. Na této schůzi byly schváleny stanovy a byl zvolen první výbor ve složení: Václav Šalát - předseda, Antonín Šrůtek - jednatel, František Svoboda - pokladník, Josef Voruda - místopředseda a Josef Rozporka - kapitán. První zápas sehrálo mužstvo v Jeníčkově Lhotě a Chýnov prohrál 11: 1. Prvním historickým střelcem chýnovské branky byl hráč Guba.

            Po roce 1948 se chýnovský  AFK zařadil tak, jako všechny kluby do tělovýchovné organizace Sokol. 4. června 1950 bylo otevřeno nové hřiště, které slouží fotbalistům dodnes. V roce 1956 byla poprvé v historii nasazena do soutěží tři mužstva – muži, dorostenci a žáci. Rok poté byla zahájena výstavba šaten a bytové jednotky pro správce objektu. Vedle toho byla zahájena výstavba nové dřevěné tribuny pro 160 sedících diváků. V roce 1960 byly jak šatny, tak tribuna uvedeny do provozu.

           Během dalších let následovaly další úpravy a rekonstrukce, na kterých se z velké části podíleli brigádnickou činností členové oddílu v čele s předsedou a trenérem Josefem Macháčkem. K těm nejvýznamnějším úpravám patřilo oplocení hřiště (1962), vybudování malého pomocného hřiště s umělým osvětlením (1974), přístavba dvou šaten (1977), vybudování skladu, klubovny, tribuny a parkoviště (1979-80), výstavba prádelny, sociálního zařízení a skladu (1987).

            V 90. letech vstoupil do chýnovské kopané nový fenomén – sponzoři. Změny, které nastaly, ovlivnily práci celého klubu. V roce 1991 se fotbalový klub osamostatnil a pod hlavičkou FC Chýnov působí do současnosti. Výraznou měrou se na činnosti začalo podílet Město Chýnov, do jehož vlastnictví celý areál přešel. Došlo k vybudování nového zavlažovacího systému v roce 1998. Na přelomu tisíciletí se začalo s rekonstrukcí bytu, šaten, sociálního zařízení, střechy, bylo zavedeno plynové topení a v neposlední řadě bylo vybudováno nové travnaté tréninkové hřiště s umělým osvětlením.

            Zatím posledními akcemi byla rekonstrukce zavlažovacího systému v roce 2008 firmou KLM Tomáš Blaha a v roce 2010 zateplení bytu, výměna oken a hlavně přístavba a rekonstrukce nových, větších šaten.Tyto akce už byly v financovány Městem Chýnov.

            Sportovní úspěchy i neúspěchy se nám samozřejmě nevyhýbají. V roce 2011 má oddíl jedno mužstvo přípravky, dvě mužstva žáků, dále dorost v I. A třídě a dvě mužstva dospělých: „B“ v okresním přeboru a první „A“ mužstvo hraje od roku 2002 nejvyšší krajskou soutěž.

 

 


Kontakt

FC Chýnov

Rok založení - 1933
Barvy oddílu - Modrá a bílá
Chýnov - Sportovní 263
391 55